تصویر ثابت

کدام قطعات خودرو کمیاب شده‌اند؟

لیست قطعات کمیاب خودرو

قطعات خودرو کمیاب

کدام قطعات خودرو کمیاب شده‌اند؟ به جز محصولات وارداتی که اغلب قطعات‌شان به اشکال مختلف یا از طریق قاچاق یا به‌صورت تقلبی به کشور وارد می‌شود و از قیمت واقعی آنها اطلاعات زیادی در دست نیست، محصولات تولید داخل با دامنه‌ای گسترده که معادل ۹۵ درصد بازار خودرو ایران است، ۵ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت را اخیرا تجربه کرده‌اند و احتمالا طبق گفته فعالان بازار باز هم رشد قیمت‌ خواهند داشت.

در گزارشی میدانی سعی می‌کنیم با تمرکز روی ۵حوزه مختلف، به بررسی وضعیت قیمت‌ها در بازار قطعات خودرو بپردازیم، با ذکر این نکته که هزینه نگهداری و تعمیر خودروهای چینی بین ۴ تا ۵ برابر محصولات تولید داخل است.

 

لاستیک

مهم‌ترین و شاید تنها بخشی است که همواره می‌توان از بازار نمونه‌های دلخواه آن را پیدا کرد، ولو با پرداخت هزینه اضافه. در این زمینه یک کارشناس بازار خودرو و قطعات با اشاره به تفاوت‌های زیاد قیمتی بین نمونه‌های داخلی و خارجی لاستیک، تحریم‌ها را یک دلیل اساسی برای افزایش قیمت لاستیک‌های وارداتی عنوان کرد و گفت: «برای نمونه ۲ حلقه لاستیک کره‌ای کومهو با سایز ۱۵ اینچ تا قبل از عید بهایی یک میلیون تومانی داشت.

تایرهای ایرانی البته چنین نرخ‌های افزایش قیمتی را تجربه نکرده‌اند اما به واسطه افزایش هزینه‌ها چیزی بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش قیمت را در محصولات خود محاسبه کرده‌اند.

 

چراغ

چرخی در بازار فروشندگان قطعات خودروهای وارداتی حکایت از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ چراغ‌های روشنایی در این بازار دارد. این افزایش البته بسته به سطح تکنولوژی چراغ متفاوت است.

 

قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی را باید پاشنه آشیل صنعت خودروی ایران دانست که به واسطه ضعف تکنولوژیک عمدتا به شکل وارداتی یا نیم ساخته به واحدهای تولیدی و مصرف‌کنندگان ارائه می‌شوند. واحد کنترل اضطراری موتور یا ECU جزو مهم‌ترین مواردی است که به سختی می‌توان برخی از اقسام آن را در بازار یافت و معمولا از طریق نمایندگی‌های رسمی به خودروهای معیوب انتقال داده می‌شوند.

 

قطعات موتور

قطعات موتور به واسطه نسبت مستقیم افزایش هزینه‌های تولید فولاد و چدن و آلومینیوم با بهای تمام شده، اخیرا قیمتش رو به فزونی گذاشته و در بازار با رشد بها مواجه شده است. یک فروشنده قطعات موتور محصولات تولید داخل به دنیای اقتصاد می‌گوید: «محصولات داخلی کمتر از این گرانی‌ها آسیب دیده‌اند و قیمت‌ها هنوز بالا نرفته اما به علت کاهش عرضه که احتمالا ناشی از کاهش تولید است.

 

قطعات سیستم ترمز

لنت ترمز از جمله لوازم مصرفی مهمی است که به گفته اغلب فروشندگان در مدت اخیر به دلیل افزایش بهای تولیدکنندگان و البته افزایش قیمت ارز رشد زیادی را در زمینه قیمت تجربه کرده است.

دیدگاه ها 47

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید